Airija rengiasi įvesti platesnį neapykantos kalbos draudimą, nors kritikai įspėja apie galimą jo įtaką saviraiškos laisvei, kuri gali paliesti ir Bažnyčios mokym sklaidą praneša CNA.

Įstatymo projektą „Baudžiamojo teisingumo (smurto ar neapykantos kurstymo ir neapykantos nusikaltimų) įstatymas“ (angl. Criminal Justice (Incitement to Violence or Hatred and Hate Offences) Act 2022) rėmėjai pristatė kaip 1989 m. įstatymo atnaujinimą.

Kaip teigiama, remiamasi naujais technologiniais pasiekimais ir naujai išryškėjusiomis mažumomis, pavyzdžiui, skirtingų rasių ir religijų žmonėmis, neįgaliaisiais ir asmenimis, kurie identifikuojasi kaip LGBTQ.

Spalio mėn. įstatymo projekto santraukoje, teisingumo departamento teigimu, daugelis mano, jog 1989 m. įstatymas yra neveiksmingas, nes per pastaruosius 30 metų už jo pažeidimus buvo iškelta tik apie 50 bylų.

Jo manymu, atnaujintas įstatymo projektas saugo „tikrą saviraiškos laisvę“. „Neapykantos kalba siekiama nutildyti žmones, priversti juos bijoti pasisakyti, kas jie yra, ir juos pašalinti bei izoliuoti. Čia nėra nieko laisvo, ir, tiesą sakant, mūsų visuomenėje tam nėra vietos.“

Balandžio 26 d. įstatymas buvo priimtas Airijos Irachto (air. Dáil Éireann) žemųjų rūmų posėdyje 110-14 balsais. Jis perduodamas svarstyti Senatui.

Reiškiamas susirūpinimas, kad įstatymas gali būti panaudotas katalikišką mokymą viešai išsakantiems šalies kunigams ar katalikams pasauliečiams persekioti.

Įstatyme nustatyta, kad juridinis asmuo gali būti atsakingas už nusikaltimus, o tai reiškia, kad Bažnyčia gali būti kalta dėl atviresnių savo narių pasisakymų.

Kai kurie Airijos įstatymų leidėjai išreiškė kritiką įstatymo projektui.

„Dauguma paprastų žmonių pritartų smurto kurstymo ir smurto dėl neapykantos draudimui. Tačiau tai, ką daro šis įstatymas, yra daug daugiau nei tai“, – sakė vienos partijos deputatas debatų metu.

Pavyzdžiui, jis atkreipė dėmesį į ginčą dėl RTÉ radijo pokalbių laidos, kurioje moterys prieštaravo tam, kad vyrai, kurie prisistato translyčiais, būtų įleidžiami į moterų erdves. Tai šalyje sukėlė didelį atgarsį ir kaltinimus transfobija bei neapykantos kalba.

„Tačiau kartais mane stebina, ypač žvelgiant į socialinę žiniasklaidą, kad dažnai matome, jog tie žmonės, kurie prisidengia meilės ir įtraukties spalvomis, dažnai yra tie, kurie dalyvauja užkertant kelią diskusijoms ir stabdant šių idėjų aptarimą“, – sakė jis, atkreipdamas dėmesį į priešiškumą ir grasinimus rašytojai J. K. Rowling dėl jos pažiūrų į lytinę tapatybę.

Hario Poterio serijos autorė buvo apkaltinta transfobija už tai, kad pareiškė, jog translytės moterys nėra moterys.

Reiškiamas susirūpinimas dėl atšaukimo arba cenzūros kultūros paplitimo šalyje.

 

Šaltinis: Laikmetis.lt