Jungtinės Karalystės Nacionalinės sveikatos priežiūros tarnybos (NHS) nepriklausomų ekspertų grupės gina translyčių asmenų teises, tuo sukeldamos grėsmę moterų saugumui.

 

Britų dienraštis „The Daily Telegraph“ paskelbė, kad daugelis NHS Anglijos padalinio nepriklausomų ekspertų grupių pritarė rekomendacijai dėl paciento patalpinimo į palatą pagal tai, kokiai lyčiai pats asmuo save priskiria.

Kaip rašo dienraštis „The Daily Mail“, baronienė Emma Nicholson (Ema Nikolson) iš Winterbourno (Vinterborno) pareiškė, kad NHS nepriklausomų ekspertų grupių reikalavimai, ginantys vyrų, identifikuojančių save kaip moterys, teises, kelia grėsmę pacienčių moterų saugumui.

 

Kaltinimai transfobija

Baronienė E. Nicholson pareiškė: „Be išankstinių tyrimų – ir, mano nuomone, pažeidžiant įstatymus – visoje šalyje veikiančios NHS nepriklausomų ekspertų grupės parengė instrukcijų vadovą, kuriame nurodoma, kad pacientas turėtų būti patalpintas į palatą pagal tai, kokiai lyčiai pats asmuo save priskiria.“

„Tai reiškia, kad jam suteikiama teisė pasirinkti palatą bei naudotis tuo pačiu tualetu ir dušo kabina, kuriais naudojasi kitos pacientės moterys“.

Jos giliu įsitikinimu, „pacientės moterys yra verčiamos atlikti intymios higienos procedūras tose pačiose erdvėse, kuriomis naudojasi ir priešingos lyties pacientai“.

Pranešėja teigė, kad „daugelis asmenų, pasisakiusių prieš šiuos reikalavimus – tiek pacientų, tiek personalo darbuotojų –  buvo kaltinami transfobija ir neapykantos kurstymu. Nemaža dalis slaugytojų išėjo iš darbo“.

 

Baronienė Emma Nicholson
Baronienė Emma Nicholson / Gov.uk nuotr.

Panašiai kalbėjo ir neseniai vykusioje Konservatorių partijos konferencijoje dr. Sinead Helyar (Šineid Heliar), Kingo koledžo ligoninės klinikinių tyrimų slaugytoja, savo pranešime teigusi, kad, vadovaujantis NHS nuostatomis, „pirmenybė teikiama translyčiams pacientams”.

Šios nuostatos leidžia vyrams, identifikuojantiems save kaip moterys, būti patalpintiems į moterims skirtas palatas, nepaisant dokumentų, patvirtinančių, kad jie seksualiai išnaudojo moteris.

Dr. Helyar pabrėžė, kad nuostatose teigiama, jog moterys, atsisakiusios būti patalpintos į tą pačią palatą su vyriškos lyties asmeniu, turėtų būti kaltinamos „transfobija, įstatymų pažeidimu bei nusikalstama veika arba joms turėtų būti organizuojami trans – edukacinai užsiėmimai, siekiant pakeisti jų požiūrį“.

Tais atvejais, kai moterys nesutinka, jog vyriškos lyties pacientas būtų patalpintas į moterims skirtą palatą, ligoninės personalas turėtų „jas įtikinti, kad palata skirta tik moterims, ir kad vyrų joje nėra“.

Notingamšyro NHS ligoninių ekspertų tarybos parengtas „Geriausios praktikos instrukcijų vadovas“ pabrėžia, kad ligoninės personalas turėtų „gerai pagalvoti“ prieš atsisakydamas  patalpinti translytį pacientą į moterų palatą, nes „priešingu atveju, tai bus laikoma žmogaus teisių pažeidimu!“

 

Pacientės skundžiasi

Minėti reikalavimai gali neigiamai paveikti slaugytojų darbą bei neleisti ligoninės personalui paviešinti faktų, net esant akivaizdiems saugumo reikalavimų pažeidimams, tuo tarpu bet kokie ginčytini aspektai gali būti laikomi sąmoninga veikla, nukreipta prieš translyčius asmenis, įskaitant drausminančias priemones – retais atvejais tai laikant nusikalstama veika.

Ponia Nicholson citavo nusiskundimus, pateiktus Parlamento nariams, kuriuose „tiek pacientai, tiek medicinos darbuotojai nurodė neigiamas pasekmes, kurias sukėlė bendro naudojimo erdvės“.

Pranešėja pareiškė: „Iš šimtais skaičiuojamų nusiskundimų ir elektroninių laiškų mums tapo žinomi atvejai, kai demencija sergančios pacientės moterys patyrė stresą, pamačiusios, kad jų palatoje patalpintas vyriškos lyties atstovas; daugelyje nusiskundimų buvo pateikti psichiatrijos skyriuje vykstantys išprievartavimai, kuriuos vykdė vyriškos lyties asmenys, save identifikuojantys kaip moterys.“

 

DAUGELYJE NUSISKUNDIMŲ BUVO PATEIKTI PSICHIATRIJOS SKYRIUJE VYKSTANTYS IŠPRIEVARTAVIMAI, KURIUOS VYKDĖ VYRIŠKOS LYTIES ASMENYS, SAVE IDENTIFIKUOJANTYS KAIP MOTERYS.

 

Dr. Helyar papasakojo atvejį, kuomet vienoje psichinės sveikatos ligoninėje vyras, identifikuojantis save kaip moteris, buvo patalpintas į moterų palatą, kurioje jis buvo stebimas. Šiam pacientui pasiskundus, kad vykdoma diskriminacija, stebėjimas buvo nutrauktas.

Minėtas pacientas seksualiai priekabiavo prie dviejų pacienčių. Tas pats pacientas buvo patalpintas į kitas moterų palatas, tačiau jis ir toliau priekabiavo prie moterų. Ligoninės personalo nusiskundimai šiuo klausimu buvo ignoruojami.

Savo kalbą ponia Nicholson užbaigė šiais žodžiais: „Savo gimtąją šalį pristatydavau visam pasauliui kaip šalį, kurioje gerbiamos ir saugomos moterų teisės, tuo tarpu NHS sistemą – kaip sektiną pavyzdį.“

„Tačiau tai, kas vyksta pacientėms moterims skirtose palatose, leidžia manyti, kad šių reikalavimų nesilaikoma.“

 

Šaltinis: Laikmetis.lt