Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) antradienį pasmerkė Bulgarijos vyriausybę už evangelikų krikščionių teisės į religijos laisvę pažeidimą.

Teismas gruodžio 13 d. nusprendė, kad 2008 m. vyriausybės pareigūnų vykdyta kampanija, kuria buvo siekiama įspėti vaikus ir šeimas, kad jie nesilankytų protestantų bažnyčiose, yra žmogaus teisių pažeidimas.

Bylą iškėlė du Bulgarijos pastoriai Živko Tončevas ir Radoslavas Kiriakovas, remiami „ADF International“ ir advokato Viktoro Kostovo.

Atsižvelgdamas į valdžios institucijų vartojamus „menkinančius ir priešiškus žodžius“, teismas nusprendė, kad valdžia „neproporcingai pažeidė“ pastorių ir jų bažnyčių religinę laisvę.

Ž. Tončevas apie teismo sprendimą sakė: „Džiaugiamės, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas pripažino mūsų pagrindinę teisę į religijos laisvę kaip tik per Kalėdas. Vyriausybės pareigūnai neturėjo teisės piktžodžiauti dėl mūsų krikščioniškojo tikėjimo vien dėl to, kad mes skiriamės nuo daugumos Bulgarijoje praktikuojamų religijų. Šiuo nuosprendžiu teismas patvirtino, kad religijos laisvė priklauso visiems.“

Robertas Clarke’as, „ADF International“ advokatūros direktorius ir vienas iš advokatų šioje byloje, teigė: „Teismo sprendimas suteikia Bulgarijai, kaip pokomunistinei visuomenei, svarbią galimybę iš naujo įsipareigoti užtikrinti žmogaus teises visiems“.

„Jis patvirtino, kad Bulgarijos vyriausybė buvo neteisi, vykdydama prieš šiuos krikščionis nukreiptą paniką keliančią kampaniją, kuria buvo siekiama užgniaužti laisvę gyventi pagal savo įsitikinimus. Šis sprendimas siunčia aiškią žinią, kad vyriausybės pastangos užgniaužti religijos laisvę yra nepriimtinos ir iš esmės nesuderinamos su demokratija.“

JAV valstybės departamento duomenimis, 76 proc. bulgarų yra rytų ortodoksai, daugiausia priklausantys Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčiai. Antra pagal dydį religinė grupė šalyje yra musulmonai, sudarantys 10 proc. gyventojų. Bulgarijos katalikai sudaro tik 0,8 proc. gyventojų.

Šaltinis: Laikmetis.lt