Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Vašingtono mokyklos apygarda neteisingai nubaudė vidurinės mokyklos amerikietiško futbolo trenerį už tai, kad šis po rungtynių meldėsi aikštėje.

Birželio 27 d. rytą paskelbtame sprendime Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Bremertono mokyklos apygarda diskriminavo trenerį Joe Kennedy (Džojų Kenedį).

„J. Kennedy meldėsi tuo metu, kai mokyklos darbuotojai galėjo laisvai pasikalbėti su draugu, paskambinti dėl rezervacijos restorane, pasitikrinti el. paštą ar užsiimti kitais asmeniniais reikalais. Jis meldėsi tyliai, kol mokiniai buvo užsiėmę kitais reikalais. Nepaisant to, Bremertono mokyklos apygarda vis tiek skyrė jam drausminę nuobaudą“, – rašė vienas iš teisėjų.

„Tiek Pirmosios pataisos nuostatos dėl laisvo religijos praktikavimo, tiek dėl žodžio laisvės, saugo asmens saviraišką Konstitucija ir geriausios mūsų tradicijos remia abipusę pagarbą ir toleranciją, o ne cenzūrą ir slopinimą tiek religinėms, tiek nereliginėms pažiūroms“, – tęsė jis.

Treneris tuo tarpu kalbėjo: „Tiesiog nuostabu. Viskas, ko aš kada nors troškau, tai grįžti į aikštę su savo komanda. Esu nepaprastai dėkingas Aukščiausiajam Teismui, savo fantastiškai teisininkų komandai ir visiems, kurie mus palaikė. Dėkoju Dievui už tai, kad išklausė mūsų maldas ir palaikė mano šeimą šioje ilgoje kovoje“.

JAV religinės laisvės advokatų kontoros „First Liberty“ atstovas pasveikino tokį teismo sprendimą, kaip „didžiulę trenerio ir visų amerikiečių religinės laisvės pergalę“.

„Mūsų Konstitucija saugo kiekvieno amerikiečio teisę privačiai kalbėti apie savo religiją, įskaitant viešą maldą, ir nebijoti už tai būti atleistam iš darbo, – pridūrė ji. – Esame dėkingi, kad Aukščiausiasis Teismas pripažino tai, kas visada buvo teigiama Konstitucijoje ir įstatymuose – amerikiečiai gali laisvai viešai išpažinti savo tikėjimą.“

Trenerio advokatas sakė: „Po septynerių ilgų metų treneris pagaliau gali grįžti ten, kur jam vieta – t. y. mokyti žaisti futbolą, o po rungtynių tyliai melstis vienumoje“. Tai didelė trenerio pergalė, pabrėžė jis.

2015 m. mokyklos rajonas nušalino trenerį nuo pareigų už tai, kad jis po rungtynių meldėsi aikštėje. Vėliau mokykla nusprendė nepratęsti jo sutarties, nes jis nesutiko nustoti melstis futbolo aikštėje.

2016 m. treneris padavė mokyklos apygardą į teismą, pažeidus jo religijos laisvę.

Nė vienas mokytojas ar treneris neturėtų prarasti darbo už tai, kad viešai išpažino savo tikėjimą, vėliau teigė jo gynėjai

2017 m. apeliacinio teismo trijų teisėjų kolegija priėmė treneriui nepalankų sprendimą, o 2019 m. Aukščiausiasis Teismas iš pradžių atsisakė nagrinėti jo bylą. Praėjusiais metis kolegija vėl priėmė treneriui nepalankų sprendimą.

Tačiau šių metų sausio mėnesį Aukščiausiasis Teismas sutiko nagrinėti apeliacinį skundą trenerio byloje ir balandžio pabaigoje išklausė argumentus, o teisėjai diskutavo, ar trenerio maldos praktika nebuvo primesta kitiems.