Ispanijos Nacionalinės sąžinės prieštaravimo teisės gynimo asociacijos generalinis koordinatorius advokatas José Antonio Díezas pasmerkė diskriminaciją, kurią patiria šalies gydytojai, prieštaraujantys abortų praktikai, rašo CNA.

Jis kalbėjo su žurnalistais po Ispanijos Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo, kuriame skelbiama, kad teisė į abortą pažeidžiama, kai ligoninės administracija siunčia moterį, norinčią pasidaryti abortą, į privačią įstaigą, jei valstybinės sveikatos priežiūros įstaigos gydytojai iš anksto raštu nepaprieštaravo abortų atlikimui.

Byla šalyje buvo iškelta 2014 m., kai šeštą mėnesį nėščia 35 metų moteris buvo informuota, kad jos dukra gali sirgti retu smegenų sutrikimu, vadinamu corpus callosum agenesis. Ši įgimta būklė gali reikšti, kad nėra galimybės sujungti smegenų pusrutulius.

Mursijos sveikatos priežiūros tarnyba nukreipė nėščiąją į privatų abortų centrą Madride, teigdama, kad regiono valstybinėje sveikatos priežiūros sistemoje nėra gydytojų, norinčių atlikti abortą. Ispanijos politinėje sistemoje Mursijos regionas yra autonominė bendruomenė.

Fondo „Red Madre“, padedančio krizinį nėštumą patyrusioms moterims, interneto svetainėje rašoma, kad antrajame arba trečiajame nėštumo trimestre taikomas metodas vadinamas daliniu gimdymu, t. y. abortą atliekantis gydytojas griebia vaisiaus kojytes ir traukia jas tol, kol atsidengia apatinė galvos dalis“. Tada žirklėmis atveriamas kaklo pagrindas, į kurį įkišamas kateteris smegenims išsiurbti.

Tačiau, pasak KT, abortas „turi būti atliekamas pačios autonominės bendruomenės visuomenės sveikatos tinklo centruose, išskyrus tariamai išimtinius atvejus, kai visuomenės sveikatos tarnyba negali padėti atlikti aborto dėl plačiai paplitusio sąžinės prieštaravimo“.

Šalies KT nusprendė, kad „baudžiamojoje byloje nebuvo įrodyta“, jog gydytojai šia teise pasinaudojo individualiai, iš anksto ir raštu.

Šie reikalavimai nebuvo įtraukti į 2010 m. priimtą abortų įstatymą, kuris taikytinas šioje byloje, nes incidentas įvyko 2014 m., kai šis įstatymas dar galiojo.

Advokatas Díezas nesutinka su KT teisėjų sprendimu ir abejoja jų nešališkumu: „Jie nori priversti visus prieštaraujančius gydytojus patekti į registrą, kuris vis dar neegzistuoja, siekdami sumažinti bet kokį pasipriešinimą abortams… kad diskusija būtų uždaryta“.

Jis taip pat yra universiteto profesorius.

„Pagrindinės teisės negali būti ribojamos be pagrįstos priežasties“, – sako jis, teigdamas, kad bandoma „primesti keletą įpareigojimų, kurie būtų viršesni už sąžinę ir medicinos lex artis„, t. y. taisykles, kuriomis reglamentuojama profesinė pareiga.

Jo nuomone, kyla pavojus, kad Konstitucinis Teismas „imasi veikti kaip įstatymų leidėjas, kad pasakytų beveik priešingus dalykus, nei numatyta Ispanijos Konstitucijoje“.

Laikydamasis šios krypties, jis pažymėjo, kad „gydytojas, turintis principus, negalės užsiimti ginekologine praktika“.

 

Šaltinis: Laikmetis.lt