Trečiadienį Indianos (JAV) Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą, kuriuo patvirtino tos pačios lyties asmenų santuoką sudariusios katalikiškos mokyklos mokytojos atleidimą iš darbo.

„Religijos laisvė, saugoma Jungtinių Valstijų Konstitucijos Pirmosios pataisos, apima religinių institucijų teisę „pačioms, nesikišant valstybei, spręsti Bažnyčios valdymo klausimus“, – teigė teisėjas rugpjūčio 31 d. teismo byloje „Joshua Payne-Elliott prieš Indianapolio Romos katalikų arkivyskupiją“.

„Šis principas, žinomas kaip Bažnyčios autonomijos doktrina, … taikomas šioje byloje ir reikalauja mokytoją atleisti.“

Indianapolio arkivyskupija pakomentavo, kad teismas „vienbalsiai apgynė Indianapolio arkivyskupijos teisę užtikrinti, kad mokiniai ir šeimos gautų autentišką katalikišką išsilavinimą“.

Arkivyskupijai atstovaujančios organizacijos „Becket Fund for Religious Liberty“ viceprezidentas ir vyresnysis patarėjas Luke’as Goodrichas (Lukas Gudrichas) sakė: „Teismai negali nuspręsti, ką reiškia būti kataliku – tai gali padaryti tik Bažnyčia. Neleisdamas teismams spręsti religinės tapatybės klausimų, Indianos Aukščiausiasis Teismas ką tik apsaugojo visas religines institucijas nuo valdžios kišimosi sprendžiant dėl jų pagrindinių religinių vertybių.“

„Šiandienos teismo sprendimas buvo sveiko proto sprendimas mūsų pagrindinių teisių naudai, – sakė jis. – Su religija susijusios mokyklos galės perduoti tikėjimą kitai kartai tik tada, jei jos galės laisvai gauti iš savo bažnyčių gaires, kas yra jų tikėjimas. Esame dėkingi, kad teismas pripažino šią sveiką Bažnyčios ir valstybės atskyrimo formą.“

Ieškinį prieš arkivyskupiją pateikė buvęs Indianapolio katedros vidurinės mokyklos mokytojas Joshua Payne’as-Elliottas (Džošua Peinas Elijotas). Jis 2017 m. sudarė tos pačios lyties santuoką su kitu arkivyskupijos katalikiškos mokyklos mokytoju Laytonu Payne’u-Elliottu (Leitonu Peinu Eliotu).

Pasak arkivyskupijos advokato, arkivyskupija dvejus metus svarstė, kokių veiksmų imtis, kol nurodė tiek Katedros vidurinei, tiek Brebeufo jėzuitų parengiamajai mokyklai, kurioje dėstė L. Payne-Elliott, kad jų darbo santykiai negali tęstis. Arkivyskupija teigė, kad tos pačios lyties asmenų santuoka pažeidė Bažnyčios mokymą.

Jėzuitų mokykla atsisakė vykdyti arkivyskupo prašymą, o arkivyskupija, atsakydama į tai, panaikino mokyklos katalikišką statusą. Šis panaikinimas sustabdytas, nes mokykla kreipėsi į Katalikiškojo ugdymo kongregaciją.

Tačiau Katedros vidurinė mokykla 2019 m. birželio mėn. nutraukė sutartį su J. Payne-Elliott. Pasiekęs susitarimą su mokykla, 2019 m. rugpjūčio mėn. jis pateikė ieškinį arkivyskupijai.

Teismas ieškinį buvo atmetęs 2021 m. gegužę, tačiau tų pačių metų lapkritį Indianos apeliacinis teismas jį atnaujino.

Indianapolio arkivyskupas Charlesas Thompsonas (Čarlzas Tompsonas) „aiškiai pasakė“, jog mokyklai „toliau įdarbinus mokytoją, viešai gyvenantį tos pačios lyties asmenų santuokoje, būtų prarasta katalikiška tapatybė dėl to, kad buvo įdarbintas asmuo, gyvenantis ne pagal katalikų mokymą apie santuoką“.

Arkivyskupijos politikoje teigiama, kad katalikiškos mokyklos savo sutartyse ir pareigybių aprašymuose turi aiškiai nurodyti, jog mokytojai savo gyvenime privalo laikytis Bažnyčios mokymo ir jį remti.

2019 m. birželį arkivyskupija apie mokytojus pareiškė, kad „jų pareiga ir privilegija yra užtikrinti, kad mokiniai būtų mokomi katalikiškos doktrinos ir praktikos. Norėdami veiksmingai liudyti Kristų, nepriklausomai nuo to, ar jie moko tikybos, ar ne, visi mokytojai savo profesiniame ir asmeniniame gyvenime turi perteikti ir palaikyti Katalikų Bažnyčios mokymą“.

 

Šaltinis: Laikmetis.lt