Skandinavijos mokyklos jaučia poreikį pašalinti religinį atspalvį iš Kalėdų švenčių.

Suomijoje vyko daug diskusijų dėl Kalėdų šventimo mokyklose turinio, praneša „Yle“.

Mokyklose vykstančioms šventėms taip pat taikomas Lygybės įstatymas. Prieš kelerius metus ombudsmeno pavaduotojas pareiškė, kad mokykloms neteisėta organizuoti Kalėdų šventę kaip religinį renginį bažnyčioje. Taigi, mokyklos turi rasti kompromisą tarp krikščioniškojo šventimo ir kitų vertybių bei įsitikinimų , rašo „Yle“.

Suomijos švietimo taryba rudenį atnaujino nacionalines instrukcijas mokykloms dėl bendrų švenčių turinio. Gairėse rašoma, kad kalėdinis vakarėlis mokykloje negali būti religinė proga.

Tačiau vis dėlto lieka vietos atskiriems religiniams elementams, pavyzdžiui, kalėdinės giesmės giedojimui. Valdybos teigimu, šie elementai yra Suomijos kultūros dalis. Tačiau neaišku, kokio dydžio gali būti ta religinė šventės dalis.

Švietimo valdybos patarėjas švietimo klausimais Outi Raunio-Hannula sako, kad mokyklos turi atsižvelgti į tai, jog jų rengiamos šventės skirtos visiems mokiniams. Be to, mokykla turi informuoti tėvus apie renginių turinį, o mokiniams leidžiama praleisti dalį švenčių, jei jie to nori.

Kitas iškilęs klausimas dėl Kalėdų švenčių mokyklose – ar jas leidžiama rengti bažnyčioje. Ombudsmeno pavaduotoja, kalbėdama apie kalėdinį vakarėlį, kuriame buvo giedamos giesmės, skaitoma Kalėdų evangelija ir kunigas sako pamokslą, atsakė, kad ne.

Tuo pat metu mokyklinių vakarėlių organizavimas bažnyčioje neprieštarauja Konstitucijai, teigė Konstitucinės teisės komitetas. Todėl Valdyba nedraudžia mokykloms to daryti, bet pataria mokykloms atsargiai svarstyti šį klausimą.

Vakarų Suomijoje esančiame Teuvos mieste viena mokykla nusprendė surengti dvi šventes: vieną – bažnyčioje, kitą – su alternatyvia programa.

„Tėvai informuojami, kad vaikai su savo globėjais galėtų pasirinkti, kurioje šventėje jie nori dalyvauti“, – „Yle“ sakė mokyklos direktorius Reijo Sjöblomas. Mokykla Kristiinakaupunkyje, taip pat Vakarų Suomijoje, į savo šventę įtraukia religinius elementus, tačiau suteikia mokiniams galimybę iš jos pasitraukti.

Norvegijoje viena mokykla krikščioniškąją šventę paminėjo lyčiai neutraliu ir nereliginiu būdu. Praėjusį antradienį buvo minima Šventosios Liucijos diena – krikščioniška šventė, skirta Šventajai Liucijai atminti.

Tačiau Norvegijos Umeo miesto Mariehemsskolan mokykla nusprendė, kad šventė turėtų būti įtraukesnė ir neįžeisti musulmonų mokinių. Apie tai praneša „Dagen“, remdamasis SVT straipsniu. Vietoj šventosios minėjimo šiemet šventėje daugiausia dėmesio skirta šviesai ir meilei.

„Esame nekonfesinė mokykla ir nusprendėme atsisakyti kalėdinių elementų, – SVT sakė choro vadovas Jörgenas Perssonas. Jis pabrėžia, kad musulmonų mokiniai jau kelerius metus nedalyvauja renginiuose.

„Kai kuriems tėvams buvo nepatogu, kad jų vaikai dalyvautų, nes Liucija asocijuojasi su Kalėdomis“, – aiškina jis. Todėl mokykla patikslino, kad šiemet šventėje nebus religijos. „Per daugelį metų neįtraukėme tiek daug vaikų, tačiau dabar čia stovime su įvairialypiu vaikų choru. Džiaugiamės.“

Ne visi patenkinti mokyklos sprendimu. Dešinysis Švedijos demokratas Kentas Ekerotas ir jo kolega Richardas Jomshofas atsakė, kad mokykla nusileido musulmonų reikalavimams. Leidinio „Dagen“ redaktorė Frida Park rašo, kad mokyklos pasirinkimas siunčia „nelaimingą ir aiškų signalą visiems mokiniams, kad religija yra kažkas pavojingo ir netinkamo“.

Šaltinis: Laikmetis.lt