Lapkričio 14 d. Helsinkio (Suomija) apeliacinis teismas visiškai atmetė kaltinimus „neapykantos kalba” suomių įstatymų leidėjai Päivi Räsänen (Paivi Rasenen), kuri buvo teisiama už tai, kad išreiškė savo biblinį, religinį požiūrį į santuoką ir lytiškumą, pranešė CNA.
Pranešama, kad antradienį apeliacinis teismas atmetė visus kaltinimus dėl „neapykantos kalbos” ir „etninės agitacijos” Suomijos įstatymų leidėjai P. Räsänen. Tai drąsiai vadinama žodžio laisvės pergale – žmogaus žodžio ir religinių įsitikinimų laisvėms svarbų teisinį precedentą sukuriančiu atveju.
Suomijos parlamento narei buvo pateikti kaltinimai dėl to, kad 2019 m. ji viešai pasidalijo savo biblinėmis, religinėmis pažiūromis apie santuoką kaip vieno vyro ir vienos moters sajungą.
Nors Suomijos apygardos teismas 2022 m. vienbalsiai išteisino 63 m. parlamentarę, prokurorai apskundė išteisinamąjį nuosprendį Helsinkio apeliaciniam teismui.
Buvusiai vidaus reikalų ministrei grėsė dešimčių tūkstančių eurų bauda ir dveji metai kalėjimo.
Lapkričio 14 d. Helsinkio apeliacinis teismas vienbalsiai nusprendė palikti galioti 2022 m. išteisinamąjį nuosprendį, konstatuodamas, kad, remdamasis pagrindiniame posėdyje gautais įrodymais, „neturėjo pagrindo vertinti bylą kokiu nors aspektu kitaip nei apygardos teismas”. Todėl nėra jokio pagrindo keisti galutinį apygardos teismo nuosprendžio rezultatą”.
Lapkričio 14 d. apeliacinis teismas taip pat atmetė kaltinimus Suomijos liuteronų vyskupui Juhanai Pohjolai (Juhanai Pohiolai), kuris taip pat buvo teisiamas už neapykantos kalbą, nes 2004 m. išspausdino P. Räsänen parašytą brošiūrą, kurioje pasisakoma už biblinį lytiškumo ir santuokos supratimą.
„Man labai palengvėjo”, – sakė P. Räsänen lapkričio 14 d. savo teisinių atstovų, Tarptautinio laisvės gynimo aljanso (ADF), pareiškime. – Teismas visiškai pritarė ir paliko galioti apygardos teismo sprendimą, kuriuo buvo pripažinta kiekvieno žmogaus teisė į žodžio laisvę”.
„Tviteryje paskelbti Biblijos eilutę ar dalyvauti viešoje diskusijoje, kurioje išreiškiamas krikščioniškas požiūris, nėra nusikaltimas, – pridūrė penkių vaikų motina ir 11 anūkų močiutė. – Bandymai patraukti mane baudžiamojon atsakomybėn už tai, kad išreiškiau savo įsitikinimus, lėmė nepaprastai sunkius ketverius metus, tačiau tikiuosi, kad rezultatas taps svarbiu precedentu ginant žmogaus teisę į žodžio laisvę. Nuoširdžiai tikiuosi, kad kiti nekalti žmonės išvengs tokių pačių kančių vien dėl to, kad išreiškė savo įsitikinimus.”
2019 m. suomė P. Räsänen pateko į teisinius nemalonumus, nes sukritikavo savo denominaciją dėl to, kad ji priima LGBTQ+ ideologiją, klausdama, kaip šias pažiūras galima suderinti su Šventuoju Raštu. Krikščionė rėmėsi Laiško romiečiams (Rom 1,24-27) eilutėmis, kuriose aiškiai teigiama, kad homoseksualūs santykiai prieštarauja Dievo valiai.
Paulas Colemanas (Polas Kolemanas), „ADF International” vykdomasis direktorius ir P. Räsänen teisininkų komandos narys, sakė: „Švęsdami šią svarbią pergalę, mes taip pat nepamirštame, kad ji pasiekta po ketverius metus trukusių policijos tyrimų, kaltinimų, baudžiamojo persekiojimo ir teismo posėdžių”.
Jo teigimu, „vadinamieji „neapykantos kalbos” įstatymai kelia „rimtą grėsmę mūsų demokratijai”.
„Mes sveikiname Helsinkio apeliacinio teismo sprendimą šioje byloje ir siekiame didesnės pergalės, kai tokios absurdiškos bylos nebebus keliamos, – pridūrė P. Colemanas. – Laisvoje ir demokratinėje visuomenėje visiems turėtų būti leidžiama dalytis savo įsitikinimais nebijant cenzūros.”